Ford dla osób niepełnosprawnych

Ford dla osób niepełnosprawnych  – nowe auto prosto z salonu przystosowane do potrzeb, stopnia a także rodzaju niepełnosprawności właściciela. Marka Ford w swojej ofercie posiada wiele modeli, które po wykonanej przez nas adaptacji bez wątpienia spełnią wymagania niepełnosprawnych użytkowników. Co ważne zakup samochodu może być dofinansowany ze środków PFRON nawet w 85%.

Twój Ford dla osób niepełnosprawnych w wersji dla kierowcy lub pasażera

Przystosowanie Forda dla niepełnosprawnego kierowcy

Przystosowanie samochodu dla niepełnosprawnych w RGH

Ford dla osób niepełnosprawnych chcących samodzielnie prowadzić obejmuje adaptacje:

Przystosowanie Forda do przewozu niepełnosprawnego pasażera

Przystosowanie Forda Transita w windę Fiorella oraz system dokowania dwóch wózków inwalidzkich

Ford Transit dla osób niepełnosprawnych - adaptacje

Ford Transit bez wątpienia jest modelem samochodu, który można profesjonalnie dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnością, spełniając wszystkie wymagania programu „Samodzielność-Aktywność-Mobilność!” – Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wszystkie pojazdy są homologowane, co jest niezbędne do ich rejestracji.

Adaptacja pojazdów z serii Ford Transit do transportu osób z niepełnosprawnością obejmuje m.in. system dokowania do mocowania wózków inwalidzkich, certyfikowane pasy mocujące wózki, pasy krzyżowe lub biodrowe zwiększające bezpieczeństwo oraz uchwyty ułatwiające wsiadanie. Dodatkowo dostępne są aluminiowe najazdy lub winda inwalidzka, ułatwiające wprowadzenie osoby na wózku do pojazdu. Możliwe jest także wyposażenie samochodu w światła ostrzegawcze, które zwiększają bezpieczeństwo podczas wprowadzania wózka.

Przestronność Transita, pomimo modyfikacji, zapewnia wygodę użytkowania i wysoki komfort podróży nawet dla czterech osób na wózkach inwalidzkich. To jeden z najczęściej wybieranych modeli do tego typu adaptacji. Odpowiednia zabudowa sprawia, że pasażerowie czują się komfortowo i bezpiecznie, nawet podczas długich podróży.

Ford Tourneo dla osób niepełnosprawnych - przystosowanie

Modelem Forda szczególnie rekomendowanym do adaptacji dla jednego wózka inwalidzkiego jest nowy Tourneo Connect, który cieszy się dużym zainteresowaniem. W przypadku tego modelu zabudowa jest inna niż w Transicie. Oryginalna podłoga tylnej części pojazdu jest usuwana i zastępowana obniżaną, aby zapewnić komfort podróżowania osobie niepełnosprawnej. Ważnym elementem jest rampa najazdowa, która wyrównuje poziom podłogi, co pozwala na zachowanie funkcjonalności przestrzeni bagażowej, gdy rampa nie jest używana.

W tej adaptacji oryginalne tylne fotele pozostają na swoim miejscu, co umożliwia podróżowanie sześciu osobom. Zabudowa obejmuje komplet pasów bezpieczeństwa – dwa przednie pasy napinane elektrycznie do mocowania wózka (o długości 4 metrów), dwa tylne pasy mocujące wózek z napinaczami ręcznymi oraz trzypunktowy pas bezpieczeństwa dla osoby na wózku. Niezbędna jest także modyfikacja tylnego zawieszenia, aby zwiększyć jego obciążenie o 80 kg, co można osiągnąć poprzez wymianę tylnych sprężyn lub montaż zestawu do trzeciego rzędu siedzeń bez samych siedzeń.

System dofinansowań PFRON do zakupu nowego Forda

Dofinansowanie w ramach programu Samodzielność-Aktywność-Mobilność obejmuje zakup samochodu osobowego, który został technicznie przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Może je otrzymać osoba z niepełnosprawnością, która nie jest w stanie poruszać się bez wózka inwalidzkiego a także posiada ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności z zaleceniem stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby z powodu znacznie ograniczonej możliwości samodzielnego funkcjonowania.

Dofinansowanie dotyczy zarówno samochodów przystosowanych do prowadzenia przez osobę niepełnosprawną, jak i pojazdów dostosowanych do przewozu osoby niepełnosprawnej jako pasażera. W takim przypadku dofinansowanie wynosi:

– 85% przy kwocie zakupu do 150 tys. zł,

– 50% nadwyżki ponad 150 tys. zł do 200 tys. zł,

– 30% nadwyżki ponad 200 tys. zł do 230 tys. zł.

Możliwe jest także otrzymanie dofinansowania do 70 000 zł na zakup używanego, przystosowanego auta w ramach programu aktywy samorząd.